Strojárstvo

Študijné odbory

• 2413 K mechanik strojov a zariadení

Nový študijný odbor pre školský rok 2018/2019

Nový študijný odbor: 2426 K programátor obrábacích a zváracích strojov a zariadení

V budúcom školskom roku 2018/2019 plánujeme otvoriť nový študijný odbor 2426 K programátor obrábacích a zváracích strojov a zariadení. Základné informácie o odbore:

Dĺžka vzdelávania a prí­pravy:
4 roky
Podmienky na prijatie do študijného odboru:
úspešné ukončenie 9. roční­ka základnej školy a zdravotná spôsobilosť uchádzača.
Spôsob ukončenia vzdelávania a prípravy:
maturitná skúška
Doklad o dosiahnutom vzdelaní:
vysvedčenie o maturitnej skúške a výučný list
Poskytnutý stupeň vzdelania:
úplné odborné vzdelanie a odborná príprava na výkon prác v oblasti obsluhy a programovania automatizovaných strojárskych zariadení.
Nadväzná odborná príprava:
pomaturitné špecializačné štúdium, vysokoškolské štúdium.
Uplatnenie absolventov:
Absolventi študijného odboru programátor obrábacích a zvárací­ch strojov a zariadení sú pripravovaní­, aby po absolvovaní nástupnej praxe mohli pracovať v podnikoch a firmách na nasledujúcich pracoviskách:
  • obsluha klasických obrábacích strojov a zariadení
  • programovanie a obsluha CNC stroja
  • obsluha automatizovaných a poloautomatizovaných zariadení na zváranie
  • technologickej prípravy výroby - technológ, príprava výroby
  • konštrukčnej prí­pravy výroby - konštruktér
  • organizácie a riadenia - výrobný dispečer, technický kontrolór, majster

Profil absolventa

Absolvent je kvalifikovaný pracovník so širokým všeobecnovzdelávacím základom s odbornými teoretickými vedomosťami a praktickými zručnosťami, ktorý je schopný samostatne vykonávať činnosti stredných technicko-hospodárskych pracovníkov v strojárskych prevádzkach. Je schopný samostatne obsluhovať a nastavovať klasické obrábacie stroje a zariadenia a programované stroje a zariadenia. Vie diagnostikovať a odstraňovať poruchy na týchto strojoch a zariadeniach pri dodržaní bezpečnostných predpisov, ISO noriem a zásad starostlivosti o životné prostredie. Prácu na počítači využíva pre vytvorenie konštrukčnej a technologickej dokumentácie orientovanej na strojársku výrobu aj s pomocou CAD/CAM systémov. Pred spustením stroja používať simulačné programy pre výrobu.

Je dostatočne adaptabilný aj v príbuzných odboroch, logicky mysliaci, schopný pracovať aj v tímoch a sústavne sa vzdelávať, trvalo sa zaujímať o vývoj svojho odboru štúdiom odbornej literatúry, používať racionálne metódy práce, tvorivo, rozvážne a rozhodne konať v súlade s právnymi normami.

Predpokladá sa jeho schopnosť samostatného ďalšieho rozvoja a štúdia odboru na základe získaných vedomostí vo všeobecnovzdelávacích a odborných predmetoch. Jeho príprava je zameraná aj na prípadné vysokoškolské štúdium. Absolvent má získať vedomosti a zručnosti umožňujúce uplatnenie na pracovnom trhu v SR ale aj v rámci EÚ.

2413 K mechanik strojov a zariadení

Výchova odborníkov v oblasti:

• samostatnej práce na klasických a programovacích obrábacích strojoch
  • programovania CNC strojov
  • spracovania konštrukčnej a technologickej dokumentácie orientovanej na strojársku výrobu aj s pomocou CAD/CAM systémov

2413 K mechanik strojov a zariadení

• technológia obrábania – ručné a strojové obrábanie kovov, vytváranie technologických postupov
  • programovanie CNC strojov – tvorba programov pre CNC stroje
  • technické kreslenie – kreslenie výrobných výkresov a kreslenie výkresov v CAD programoch na PC
  • odborný výcvik – ručné obrábanie kovov, sústruženie, frézovanie, obsluha a programovanie CNC strojov, vytváranie programov s využitím CAD – CAM systémov

2413 K mechanik strojov a zariadení

• stredný technicko-hospodársky pracovník v strojárskych prevádzkach